קעקועי האניה היפנים: מקורות, משמעויות ורעיונות

אדמונית היא חובבת קעקועים מקועקעת שאוהבת ללמוד ולדון בהיסטוריה ובמשמעויות קעקועים. נושאים יפניים הם האהובים עליה.

קעקוע מסכה יפני

האניה היא ללא ספק אחד הנושאים הפופולריים יותר המשמשים בקעקועים בנושא יפני. מעוצב עם שטן'קרניים, עיניים קודרות ופה רחב, המסכה נראית אימתנית, אדירה ומלאת אופי. מאחורי אותה הלגלוג המרושע הוא סיפור רקע מרתק וזוגות מעניינות שאולי לא הכרת.

קעקוע פריחת הדובדבן של האניה

קעקוע פריחת הדובדבן של האניה

משמעות מסכת האניה

הערה: לפעמים האניה מתבלבלת עם קעקועי מסכות אוני וציור פנים של תיאטרון קאבוקי. הם קשורים זה לזה אך לא זהים.

הִיסטוֹרִיָה

מסכת האניה משמשת במופעי תיאטרון נו וקיוגן היפנים (מופעים מוזיקליים קלאסיים המבוססים על פולקלור יפני ועל טבעי). המסכה מייצגת שד נשי מיוסר שנעקף על ידי קנאה ובוז. אחד המחזות הפופולריים ביותר שהשתמשו במסכת האניה מספר את סיפורו של הנסיך ג’נג’י, שהיה נשוי לגברת אוי אך הייתה לו פילגש בשם ליידי רוקוג’ו. כשאשתו נכנסה להריון, הנסיך ג’נג’י החל להתעלם מהגברת רוקוג’ו. כתוצאה מכך, ליידי רוקוג’ו הופכת לאישה קנאית להפליא ומתגברת בכעס אלים. בזעם מסנוור היא הופכת לשד ומחזיקה באישה והורגת אותה.

מקור המילה "האניה"

המילה האניה נובעת מן האמן, האניאבו, שחצב את מסכת העץ הזו. סבורים כי העיצוב הותאם ממסכות נחש קודמות. תיאוריה נוספת היא ש”האניה “באה מהמילה” Paññā/Prajñā “(般若), שפירושה "חוכמה" אוֹ "תודעה גבוהה יותר" בבודהיזם יפני.

מסכת האניה על שחקנית נו

מסכת האניה על שחקנית נו

משמעות הקעקוע של מסכה האניה

מכיוון שהמסכה נועדה באופן מסורתי לשנות ביטויים בהתאם לזווית שבה היא נצפתה, עיצוב קעקועים של האניה יכול לייצג את שלבי הרגש השונים.

 • כעס, קנאה, טינה: קעקוע של האניה עשוי להצביע על כך שהלובש אינו סלחני. מסיבה זו הקעקוע כה פופולרי בקרב יאקוזה (המאפיה היפנית). חבר יאקוזה שלובש את זה רוצה שאנשים יידעו שהוא לא מגלה רחמים ומהווה כוח אדיר שיש להתחשב בו..
 • רשע טהור: אם המסכה צבועה באדום, זה מצביע על כך שהאישה איבדה שליטה על עצמה והפכה לשד לגמרי. מישהו שעושה קעקוע אדום של מסכת האניה כנראה הלך רחוק מדי לצד האפל.
 • תשוקה ואהבה: האניה מייצגת אישה שרויה ברגשות עזים ולוהטים הקשורים לאהבה. יכול להיות שהלובש עבר היסטוריה של אהבה או בגידה בלתי נפרשת. קעקוע של האניה יכול גם לייצג מישהו שנוטה לתת את כל עצמה במערכת יחסים רומנטית – הכל או כלום.
 • בהצלחה: בתרבות היפנית המסורתית, סמל האניה משמש כקמע כדי להפחיד ולהרחיק רוחות רעות ולהביא מזל טוב. כמה אנשים אמונות טפלות נושאים מסכת האניה מיניאטורית על מחזיק מפתחות להגנה, כך שקבלת קעקוע האניה קבוע על גופך היא דרך נוחה לקחת איתך את הקמע לכל מקום שאתה הולך.
 • שופט הטוב והרע: האניה היא הגרסה הנשית של האוני (השד הגברי). בפולקלור היפני האוני מעניש אנשים על ידי הפצת מחלות. זה עשוי להסביר מדוע קעקוע מסכת האניה פופולרי בקרב חברי כנופיית יאקוזה מכיוון שהם לעתים קרובות מענישים את אויביהם.
 • חוכמה: כי המילה האניה היא מונח יפני עבור "חוכמה," קעקועי מסכת hannya הם תזכורת ללובש להיות זהיר במערכות היחסים הרומנטיות שלהם.
 • רוח נשית מיוסרת: האניה היא סמל למאבק האנושי בין טוב לרע – האניה עצובה אך הופכת להיות רעה כשהיא נותנת לעצב שלה להפוך לכעס ממורמר. המסכה יכולה להיות ייצוג של אישה שרדופה תמיד על ידי קונפליקט רגשי.
 • עבר רדוף רוחות: אם יש לך זיכרון שרודף אותך אך משמש שיעור חשוב, קעקוע האניה יכול להיות ייצוג לכך. כמה אנשים גם מאמינים שהאניה יכולה למנוע מהעבר לחזור על עצמו. הקעקוע יכול גם לסמל תקופה קשה ורגשית בעבר שלך שכבשת.
 • תיאטרון: שחקן של מחזות יפניים מסורתיים עשוי לגרום לקעקוע הזה לסמל את מקצועם ואת אהבתם לתיאטרון ולתרבות יפנית.

רעיונות לקעקוע האניה

צבעי קעקוע האניה ומשמעויותיהם

אולי ראית את מסכת האניה היפנית בצבעים שונים.

עוצמת צבע

אמונה אחת היא שככל שצבע מסכת האניה עמוק יותר, כך היא אמורה להיות כועסת או זדונית יותר.

 • מסכת האניה עם עור בהיר יותר אומרת שהלובש עדיין אינו שד. גם הקרניים בדרך כלל קטנות יותר. קעקוע האניה בצבע בהיר יותר אומר שהלובש עדיין בן אנוש אך חווה סערה מתחת לפני השטח.
 • אדום כהה יותר מייצג מישהו שכבר עבר עבר רגשי גיהינום.
 • אדום כהה עמוק מסמל מישהו שמתמלא בזעם ויוצא לנקום.

אישית, אני לא'לא חושב שמסכת האניה צריכה להיות מוגבלת לצבעים מסורתיים בלבד. אני'ראיתי עיצובים הנעים בין הלבן והאדום המקורי לכחול, סגול, ירוק, צהוב, שחור או כל גוון אחר. הדבר החשוב ביותר הוא שהקעקוע יעביר את מצב הרוח המיועד ומתאים לצבעים הכלליים המשמשים את כל הקעקוע.

צבע וחברתיות הִיֵרַרכִיָה

אם אתה רוצה קעקוע מסורתי יותר של האניה, הצבעים יכולים לייצג דרגה חברתית.

קעקוע: דמיטרי סמוהין

קעקוע: דמיטרי סמוהין

מסכת האניה צבעים ומשמעות

ColorStatus

חיוור או בגוון בשר

אריסטוקרט/אציל

מצח לבן; שאר הפנים אדומות

מעמד נמוך/פשוטי העם

אדום לגמרי

שד אמיתי/אף פעם לא אנושי

האניה המודרנית משתמשת בצבעים כמו טורקיז, ירוק ליים, סגול וורוד. עיצוב מסוים זה הוא פרשנות מודרנית של האניה (נראה כמו דרקולה-פוגש-הלבוי).

האניה המודרנית משתמשת בצבעים כמו טורקיז, ירוק ליים, סגול וורוד. עיצוב מסוים זה הוא פרשנות מודרנית של האניה (נראה כמו דרקולה-פוגש-הלבוי).

David Tevenal @ קעקוע וגלריה ממנטו

עוד מיש-מאש מודרני-דארת 'מאול x האניה.

עוד מיש-מאש מודרני-דארת ‘מאול x האניה.

קעקוע של סיימון גוליגובסקי

רעיונות עיצוב לקעקועי האניה ומשמעותם

לא משנה היכן המיקום המועדף עליך, בין אם זה קעקוע שרוול, חלק אחורי, קעקוע עגל או קעקוע של hikae, להבין את מורכבות העיצוב תקבע את הגודל שאתה צריך להקצות לדיו שלך. קעקוע חניה משוכלל מאוד על שטח קטן עשוי לצמצם את העיצוב הכולל עם יותר מדי דברים.

תכנן את הרכיבים שאתה רוצה והאמן שלך צריך לעשות את הפריסה עבורך.

 • גלי גאות ושפל: כמו האניה, גלים בלתי צפויים. גם האניה וגם הגל יכולים להיות הרסניים, אך יכולים להיות להם גם רגעים של בדידות רגועה.
 • חרציות: פרחים הם עיצובים פופולריים המשולבים לעתים קרובות בקעקועים של מסכת השטן היפנית הזו. מכיוון שפרח זה פורח בסתיו, והסתיו הוא עונת השינוי, קעקוע חרצית האניה מייצג אדם ייסורי שרוצה להימלט ממצבם הרגשי.
 • סאקורה/פריחת הדובדבן: פריחת הדובדבן מייצגת חיים לאחר מוות או מחלה. קעקוע פריחת הדובדבן של האניה הוא סמל להשגת חיים טובים יותר לאחר התמודדות עם עבר מיוסר.
 • עלי מייפל: עלים מסמלים את מעגל החיים. עלי האדר והמסכה יכולים לייצג מישהו בעל עבר רגשי המקווה לעתיד טוב יותר.
 • נָחָשׁ: זה פופולרי בקרב היאקוזה. בתרבות היפנית הנחש מייצג מזל והגנה. בתרבות היפנית העתיקה, הנחש ייצג אלמוות. לפיכך, קעקוע מסכת האניה נחש יכול להיות סמל למזל טוב, או שזה יכול להיות כי הלובש'הזעם לעולם לא ימות.
 • גולגולת: הגולגולת היא ייצוג חיובי של מחזור החיים. בדרך כלל הוא משמש לכבוד המתים. זה יכול גם לייצג את העולם התחתון וחיים דמוניים.
 • קוי: מכיוון שהקוי שוחה במעלה הזרם, הדג הזה מייצג אומץ לב, כוח ונחישות. קעקוע האניה קוי, המצטייר בחיוב, מסמל אומץ לב מול מצבים שעלולים לגרום לאדם לקנא ולנקום. באור שלילי יותר, מסכת הקוי והאניה יכולה להיות סימן לכך שהלובש נחוש לחולל הרס.
 • דְרָקוֹן: בתרבות המזרח, הדרקון הוא יצור מיטיב שעושה שימוש בכוחו כדי לעשות טוב. קעקוע דרקון עם מסכת האניה מסמל את המאבק בין שימוש בכוח שלך לנקמה שנאה לבין שימוש בו כדי לעשות טוב.
 • גיישה: הגיישה מייצגת עוצמה נשית ותככים. היא דמות בידור חידתית ורק אנשים מסוימים יכולים להעריך אותה; ולכן היא מייצגת גם מישהו שאינו ניתן להשגה. מסכת האניה וקעקוע גיישה מייצגים אישה מורכבת רגשית ובלתי נגישה. על גבר, שילוב זה יכול לייצג אישה בגבר'חיים שיש להם תכונות דומות.
 • סמוראי: הסמוראי הוא סמל של כוח ומשמעת, בעוד שהאניה היא סמל להתנהגות בלתי מבוקרת. זהו ניגוד מרתק של מושגים לקעקוע ויכול לייצג את המאבק הנצחי בין חשיבה מאופקת ומודעת לרגשות לא קשורים שיכולים לגרום נזק.

קעקוע ילדה האניה מאת _suzani ב- IG

קעקוע ילדה האניה מאת _suzani ב- IG

קעקוע האניה בעל הפנים הלבנות על מג'ימה גורו (מהמשחק

קעקוע האניה בעל הפנים הלבנות על מג’ימה גורו (מהמשחק "יאקוזה")

סגנונות קעקוע האניה

מלבד קעקועי האניה המסורתיים, העוקבים אחר סגנון ירזומי, מקעקעים רבים מזריקים את הטוויסט האישי שלהם. דוגמה המוצגת להלן משמרת רבות ממסכות האניה' מאפיינים אך גם משלב את סגנון המחשה של האחים גרים's אגדות.

עיצוב קעקוע שרוול האניה

עיצוב קעקוע שרוול האניה

ג’ואל קנדי ​​@ מתחת לקעקוע המחט

קעקוע מסכת אוני מול האניה קעקוע מסכה

קיים בלבול לגבי ההבדל בין שני קעקועי המסכה היפניים הללו. שניהם משמשים בתיאטרון יפני מסורתי, אך ההבדל הוא:

 • מסכת האוני מייצגת שד גברי.
 • מסכת האניה מייצגת שד נשי.

איך נראית מסכת האניה?

מסכת האניה היא מראה משכנע של שיער פרוע, שתי קרניים חדות המנקרות דרך הרקות, עיניים עצומות וגדולות וניבים המראים מפה פעור אוזן לאוזן. זוהי דימוי מושלם של הרוע.

בתיאטרון נו, פני הנחש המעוותות מייצגות קנאה נשית דמונית, כאשר האניה מתכוונת להראות "חצי שלב דמוני", לאחריו א "נחש אמיתי" או שינג’ה (真 蛇; 真 – אמיתי 蛇 – נחש).

למרות שהמסכה מציגה זעזוע תמידי לכאורה, כשהיא נצפת בזוויות שונות, האניה מציגה ביטויים הומניים מגוונים.

 • מהחזית הוא נראה מאיים ומלא שנאה.
 • מוטה בזווית ומביט מלמעלה, הוא נראה עצוב וכואב – כמעט בוכה.

מערך רגשות זה משקף את מורכבות הנפש האנושית.

מסכת האניה העתיקה ביותר היא עוד משנות ה -1550.

מסכת האניה הוותיקה ביותר מתחילה בשנות ה -1550.

מסכת האניה בתרבות מודרנית

 • יושימיצו, מהמשחק Tekken, עוטה מסיכת האניה.
 • בנארוטו קבוצת פראג’נה (האניה בלאק אופס) היא חלק מאנבו של ארץ היער. בסופו של דבר הם הושמדו לאחר שבגדו בקונה-נין.

קעקוע גיישה וחניה

דרך נוספת ליצירת אמני קעקועים היא מיזוג הגולגולת או פניה של אישה למסכת האניה.

דרך נוספת ליצירת אמני קעקועים היא מיזוג הגולגולת או אישה'פניה למסכת האניה.

סיפורה של חניה ואהבה ללא הפרעה

האגדה מספרת כי האניה הייתה אישה יפה שהפכה לשד גרוטסקי עקב קנאה, שנאה ונקמה. כמו שהם אמרו, "לעזאזל אין זעם כמו אישה שנזלזל בה."

הסיפור הנפוץ ביותר הוא סיפורו של גברת יפהפייה, Kiyohime, שהתאהבה מאוד בנזיר. מכיוון שלא הצליחה לקבל אהבה בתמורה, שברון הלב והרגשות השליליים שלה הפכו ועיוותו את הבעותיה לצורות מפחידות ומוגזמות. הבעתה הכואבת הציגה זעם ואומללות כאחד. הנזיר כל כך נבהל מפניה עד שהוא רץ לעבר מקדש והתחבא מתחת לפעמון תפילה גדול, שהסעיר עוד יותר את האניה.

כשמצאה אותו משתכשך מתחת לפעמון, היא העיפה אותו באש, והמיסה אותו למעשה ושרפה את אהובה חי. פעולתה חותמת את גורלה כשד.

יפני-האניה-קעקועים-תמציתי-מידע-על-המקורות-משמעויות-רעיונות

אתה עשוי לאהוב:

 • קעקועי קיטסונה: המידות השונות של רוחות השועל היפניות, מקורות, משמעויות & רעיונות
 • רעיונות לקעקועים & טיפים: טקסט, אותיות, תסריט & ציטוטים

שאלות & תשובות

שְׁאֵלָה: מהם החבלים בצידי מסכת חניה? האם הוא משמש להדק את המסכה?

תשובה: המחרוזת – לפעמים עם ציצית מחוברת בקצה – משמשת לקשירת מסכת האניה סביב השחקן'הראש בהופעות של נו. לא כל הקעקועים כוללים את המחרוזת וזה'המראה שלה מתייחס לאגודה התיאטרלית שלה.

שְׁאֵלָה: האם קעקוע של מסכת האניה שבורה אומר מזל רע או שליטה בקנאה?

תשובה: להקדים: מסכת האניה היא פרדוקס, לעתים קרובות היא קשורה באופן חיובי ושלילי. המשמעות של הדואליות הזו היא שניתן לראותו כטוטם של מזל טוב, אך גם כרשע עצמו. דוגמה נוספת: קעקוע של האניה יכול לסמל את פראג’אנה/הארה – שמתעלה מעל "אַרְצִי" המוח והשיחות על מודעות ועל האני הגבוה שלך, אך להיפך, הוא יכול גם לסמל "אַרְצִי" רגשות אנושיים (שנקראים שגרתיים) וחוסר המשמעת לשלוט בהם או לשחרר אותם (קנאה, זעם, זעם וכו ‘) ההפך הגמור מהארה..

אז כדי לענות על שאלתך, זה יכול פשוט להתכוון לאחד או אפילו לשניהם. כן, אפשר לראות בזה דבר רע, כי זה'זה טוטם בר מזל שנשבר. כן, גם זה יכול להיות טוב, כי זה מראה על חוכמה על פני רגש מורכב.

המאמר שלי מדגיש את הווריאציות והפרשנויות הרבות למשמעותו של קעקוע האניה, אולם בסופו של דבר קעקוע הוא דבר מאוד אישי. זה'זה תלוי בך ליישם את מה שהכי מהדהד את ליבך, אני באמת מקווה שזה עזר לך להחליט!

שְׁאֵלָה: האם יש לך משמעות מאחורי מסכת האוני?

תשובה: תלוי בסוג האוני. אוני יכול להתכוון לייצג שטן זכר, או שדים או – כמונח קולקטיבי (בדיוק כמו איך יוקאי מקיף רוחות רוחות, שדים ומפלצות). ויש טונות של סוגים שונים של אוני בצורות וצורות שונות, כגון: דמויי בעלי חיים, טרולים וקרסיים בכמה שמות. אם מדברים ספציפית על מסכות, בהתאם לדמות, כמה מסכות אוני נחשבות אפילו לכאלו "אלים" מעבר לשדים ונהגו להפחיד שדים אחרים-פחות (בערך כמו אנטי-גיבור). אני לא'עדיין אין מאמר המוקדש לאוני, אך עשוי לעשות זאת בעתיד מכיוון שיש יותר מדי סוגים לכיסוי.

שְׁאֵלָה: מי יותר חזק, האניה או אוני?

תשובה: למען האמת, זה'מעולם לא עלה בדעתי לחקור זאת. אז אני לא'אין לי תשובה עבורך, סליחה! זה יהיה מגניב לראות דו -קרב.

© 2015 אדמונית

הערות

אדמונית (מחברת) ב- 10 באפריל 2020:

@ OkieDokieSmokie – תודה רבה, אני'אני שמח שחשבת כך!

אוקי דוקי סמוקי ב- 05 באפריל 2020:

אז בעצם הגעתי לכאן כדי ללמוד עוד על קעקועי האניה עקב משחק הווידאו Yakuza – לדמות יש כזה. זה היה מידע נהדר, תודה!

אדמונית (מחברת) ב -30 במאי 2019:

@ פיל G – זה נשמע כמו שילוב מיוחד! תודה, אני מקווה שהמאמר שלי עזר לך בדרך כלשהי.

@ דניאל L – תודה! אני'אני כל כך שמח שאהבת את זה, דיו שמח!

דניאל ל ב- 29 במאי 2019:

מאוד מאוד מעניין לקרוא, אהב איך הלכת לעומק בהסברים. אני שוקל להוסיף חניה בעצמי.

פיל ג ב- 29 ביולי 2018:

מאמר מצוין, קיבלתי שרוול עליון של קוי שחור במעלה הזרם, צריך להשלים את השרוול במסכה

אדמונית (מחברת) ב- 23 ביוני 2018:

@ Anahi – המחרוזת – לפעמים עם ציצית מחוברת בקצה – משמשת לקשירת מסכת האניה סביב השחקן'הראש בהופעות של נו. לא כל הקעקועים כוללים את המחרוזת וזה'המראה שלה מתייחס לאגודה התיאטרלית שלה.

אנחי ב- 23 ביוני 2018:

מה המשמעות של המחרוזת? לפעמים הוא כתום או אדום וזה תמיד מאחורי מסכת האניה או מתעקם.

אדמונית (מחברת) ב- 10 ביוני 2018:

@Sith Lord – אתה'צודקים! תוקן.

סית ‘לורד ב- 10 ביוני 2018:

דארת מאול שלה, לא דארת ויידר

אדמונית (מחברת) ב- 22 באוקטובר 2017:

@ BaelRathLian – שמח שעשית זאת! שלא כמו קעקועים ימיים, אני אישית לא'לא חושב שם'יש משמעות מיוחדת בכל הנוגע למיקום הקעקוע.

אדמונית (מחברת) ב- 22 באוקטובר 2017:

@ L.M. – היי! כן, זה ייחשב לאחד – האניה היא די שד נשי.

ל.מ. ב- 22 באוקטובר 2017:

היי, זה נחשב לקעקוע שדים?

תודה,

lm

BaelRathLian ב- 09 באוגוסט 2016:

אהבתי את המאמר. אני תוהה גם אם יש לזה משמעות למיקום שהצבת אותו? זאת אומרת חוץ מהפרטים שמוכנסים לזה.

אדמונית (מחברת) ב -30 באוקטובר 2015:

@ לארי רנקין – תודה! שמח שהרגשת כך.

לארי רנקין מאוקלהומה ב -29 באוקטובר 2015:

סקירה נפלאה ומקיפה של צורת אמנות זו.