קעקועי קיצונה: מקורות, משמעויות וסוגי קעקועי פוקס יפניים

אדמונית היא חובבת קעקועים מקועקעת שאוהבת ללמוד ולדון בהיסטוריה ובמשמעויות קעקועים. נושאים יפניים הם האהובים עליה.

קעקוע קיטסון יפני

אחד מיצורי המיתולוגיה הפופולריים הרבים באגדות יפן, השועל היפני הוא אייקון קעקוע אהוב מאוד. בין אם זה עם זנב אחד או תשע, הקיטסון עטוף לעתים קרובות באוויר של מסתורין. רוח השועל המיסטית הזו מופיעה כיאוקי (מונח מטריה ליצורים ושדים על טבעיים) בשפה היפנית, וגם כישות שמימית בסגידות שינטו..

אז רגע – האם רוח השועל באמת טובה או רעה? בואו לחקור את סוגים רבים ושונים של קיטסון שאתה יכול לשלב בקעקוע השועל שלך.

קעקוע קיטסונה מאת פיטר לגרגרן

קעקוע קיטסונה מאת פיטר לגרגרן

קיטסו-קעקועים-המינים-שונים-יפניים-שועל-רוחות-מקורות-משמעויות-רעיונות

פטריק פול או'ניל

קיטסו-קעקועים-המינים-שונים-יפניים-שועל-רוחות-מקורות-משמעויות-רעיונות

אדם קיטמוטו

האם הקיטסון טוב או רע?

המיתולוגיה הסינית והיפנית קשורה לעתים קרובות מאוד ושזורים זה בזה. אתה תראה שהרבה מהפולקלור שמקיף את קיטסונה מתחיל את דרכו בסין העתיקה, כשהסיפורים שלהם מטפטפים אל יפן וקוריאה..

סיפורי המסורת אומרים שאפשר לסווג את הקיטסון כטוב או רע; זנקו (善 狐 = שועלים טובים) ויאקו (野狐 = שועלי בר; רע מטבעם ולא מטבעו), שניהם רוחות חיות אינטליגנטיות ביותר..

קיטסו-קעקועים-המינים-שונים-יפניים-שועל-רוחות-מקורות-משמעויות-רעיונות

מריאנו סאנצ’ס גרסיה

זנקו – קיטסון טוב

קיצונה של זנקו הם יצורים בעלי אופי טוב, המקושרים לעתים קרובות לאינרי אוקאמי, אל הקציר.

שועלים “טובים” יכולים גם להיות מגנים מגנים, או לעבוד יד ביד עם בני אדם כאשר הכבוד הולך לשני הכיוונים. סיפורים מספרים על שועלי זנקו שיעזרו להגן על משקי הבית ונכסיהם (כגון חוות או דוכנים) וחפצי ערך אחרים. חלקם אף אמרו שבאו לעזרת בני אדם חפים מפשע שהוטרדו על ידי שועלים מרושעים.

יאקו – קיטסון הרע

שועלי יאקו הם רמאים חד-זנביים ושובבים ולפעמים מאמינים שהם נושאים כוונה זדונית. הביטוי “ערמומי כשועל” משמש לתיאור אדם שמשתמש בערמומיותו ובשכלנותו – בדרך כלל בדרכים לא טובות – כדי להשיג את מטרותיהם..

מהבחינה הזו, לפעמים אפשר לראות את רוח השועל היפנית כנוכל מקסים ושובב.

עם זאת, עד כמה יאקו יכול להיות עוין והרסני משתנה מאוד מקיטסונה אחת לאחרת. חלק מהקיטסונים של יאקו, לכל היותר, ישחקו מתיחות וטריקים על בני אדם עם “לב לא טהור” (כגון אנשים המגלים תחושת בצע, יהירות, עריצות וכו ‘). יש לציין, להשפיל אותם מול קהל – ללא קשר להיררכיה החברתית שלהם. בין אם מדובר בסמוראי אצילי או בכפר רגיל, אנשים נבלנים נבחרים לעתים קרובות להיענש על התנהגויותיהם המרושעות..

שועלים מגעילים אחרים יגנבו או ישברו את השלום בכפרים. עם זאת, זה לא מתחת ליאקו אכזרי ליצור אשליות ולכדות קטלניות מתוך כוונה להרוג.

שומרי פוקס קיטסון, השליחים של אינארי

בשינטואיזם – דת יפנית מסורתית – Myōbu (המכונה לפעמים גם Byakko) הם שועלים לבנים עם זנב יחיד ורך. שועלים אלה הם המלווים השמימיים של אינרי אוקאמי ומגיני מקדשי אונארי.

אינורי אוקאמי (גם אונארי) הוא אי -מין (המתואר לפעמים כזכר, נקבה או אפילו כקבוצת אלים קולקטיבית בהתאם לאזור) אלוהות של דגנים, חקלאות, תה, סאקה ופוריות, לעתים קרובות מאוד נחשבים באופן לא נכון להיות מיוצג כ אלוהות חיה ממשית. מכיוון שאין תצלומים של אינארי אוקאמי והפסלים היחידים שנראים במקדשים הם של שועלים, אנשים רבים חושבים שאוינארי הוא שועל כשהמיובו הוא למעשה המלווה השמימי שלו..

פסלי מיובו @ מקדש טויוקאווה אינארי, מחוז אייצ'י, יפן

פסלי מיובו @ מקדש טויוקאווה אינארי, מחוז אייצ’י, יפן

בדיוק כמו ה כלבי פו (אריות השומר הקיסרי), הם נתפסים לעתים קרובות כפסלי אבן השומרים על המקדש, כשהם חובשים פקעת אדומה הקשורה סביב צווארם. אדום קשור לסילוק מחלות ומחלות, כמו גם גירוש שדים בדת השינטו.

פסלי מיובו מגולפים בדרך כלל ומחזיקים (בפיהם, או מתחת לכפה) מגוון אובייקטים:

 • תַכשִׁיט: לייצג שפע – בעושר, בריאות ואושר
 • מַפְתֵחַ: לשערי המחסן/מחסן התבואה
 • גְלִילָה: מסמל את המסר של אלוהים (Oinari), כמו גם ידע וחוכמה
 • כדור (הושי נו טמה; כדורי כוכב): הכדור הקסום הזוהר של קיטסון; המכיל את כוח החיים שלה-בדומה ל”נשמתו “
 • אלומות דגן: לייצג באופן קולקטיבי את חמשת הדגנים החשובים ביותר – דוחן קיבי, דוחן אווה, אורז, שעועית וחיטה
 • גור שועל: לייצג פוריות

חתונת השועל בתהלוכה, עם עששיות שהופכות לקיטסונבי או

חתונת השועל בתהלוכה, עם עששיות שהופכות לקיטסונבי או "שריפות שועל".

מקורות קעקוע שמונה זנבות השועל

עם שנים רבות של מדיטציה ואימון רוחני, קיטסון יגדל בחוכמה וביכולות מיוחדות ככל שהם מתבגרים. ברגע שהשועל יגיע לגיל מאה שנים הוא יגדל זנב נוסף, עם כל מאה הוא יגדל זנב נוסף. ככל שקיטסונה משיגה יותר זנבות (כאשר תשע הן המקסימום) כך היא הופכת להיות נאורה וחזקה יותר, אך אין זה אומר בהכרח עלייה בחמלה. זה יכול להיות גם רוע עוצמתי.

בדומה לאופן שבו יש רוחות שועל טובות או רעות, תשעה שועלים בעלי זנב יכולים להיות שדים (九尾 の 妖狐; kyūbi no yōko) או ישויות חמות טובות לב (九尾 の 狐; kyūbi no kitsune).

לאחר אלף שנים על פני כדור הארץ, תשעה שועלים זנביים מיטיבים יכולים לעלות לחצר השמימית. פרוותו של קיטסון משנה בהדרגה את צבעו כאשר היא צוברת יותר מזנבותיה, מהמעיל המקורי לזהב. ובזנב התשיעי האחרון, לזנקו המיטיב יהפוך פרוותו המוזהבת לצבע לבן כסוף.

האגדה מספרת שאחד מכל תשעת הזנבות של קיובי נו יוקו הוא “הזנב הראשי” שלו ויכול להביס אותו לחלוטין, ולכן כדי להבטיח הריגה מאושרת, יש לנתק את כל זנבותיו.

יכולות קסומות של שמונה זנבות זנב:

 • הופכים את עצמם לכל דבר, כגון ענקים או אפילו מופיעים כירח בשמיים.
 • משתנים לצורת אדם וחוזרים למראה המקורי שלהם.
 • כניסה למסלולי חלומות כדי לתמרן או להזהיר אנשים.
 • שומעים ורואים כל דבר מרחוק, כל עוד הם מכוונים את החושים לזה.
 • צור אשליות גדולות, כגון לגרום לך לחשוב שאתה בבית מפואר אוכל אוכל טעים, כאשר במציאות אתה יושב למעשה בבית רעוע ונטוש ואוכל חרקים.
 • נעלם באוויר.
 • יצירת קיטסונבי, או “שריפות שועלים”.

קיטסו-קעקועים-המינים-שונים-יפניים-שועל-רוחות-מקורות-משמעויות-רעיונות

シ キ ト リ

צבעים ומשמעויות של קיטסונה

ניתן לקעקע את קיטסון ותשעה שועלי זנב במגוון צבעים, חלקם צבועים לפי העדפה אישית, בעוד שאחרים מעדיפים לעקוב אחר המשמעויות המסורתיות. צבע קעקוע השועל שלך יכול להראות שזהו'זה שועל טוב או רע.

צבע פרווה של קיטסון משמעות

חום אדמדם / טאן

זהו הצבע הנפוץ של רוחות השועל לפני גיל מאה; הם יכולים להיות זנקו או יאקו

שָׁחוֹר

נתפש כאות טוב; זנקו

זהב

נתפש כאות טוב; הם יכולים להיות זנקו או יאקו

לבן כסוף

נתפש כאות טוב; זנקו

שועלים בצבעים שונים:

Tamamo no Mae, המתפתלת של רוח השועל

בהיותם מעצבי צורות פוריים, ידוע לעתים קרובות שהקיוביו נו יוקו (תשעה זנב זנב מרושע) הופכים את עצמם לנשים יפות, אלגנטיות ואינטליגנטיות שימשיכו לפתות שליטים או אנשי כוח. הם עושים זאת על מנת לתפעל, לשלוט או להרוג. לעתים קרובות זורק את האומה לטרור ולכאוס מוחלט.

Tamamo no Mae

Tamamo no Mae

הסיפור הידוע לשמצה של Tamamo no Mae הגיע לכאורה מ- kyūbi no yōko אחד, כפי שסיפר הוקסאי. להלן פירוט קצר מאוד של איך היא נוצרה:

בסין העתיקה, לגברת יפה בשם דאג’י הייתה אחיזה ברוח שושית בת אלף שנה. היא ממשיכה לכשף את המלך ג’ואו וגרמה לנפילת השושלת. דאג’י הוצא להורג אך רוח השועל הצליחה לברוח להודו העתיקה.

שם היא הופכת את עצמה לליידי קאיו ומקסים את המלך בנזוקו. לאחר שגרמה למקרי מוות רבים, התברר לה שהיא קיובי נו יוקו. שוב נאלצה לברוח בחזרה לסין העתיקה.

ברגע שהגיעה לשם, היא החזיקה באו סי וריגשה את המלך אותך במקום שאמרו שהיא גורמת לפלישה מוצלחת ונמלטה על ידי הצבא.

ה- kyūbi no yōko הופיע שוב ביפן בתור Tamamo no Mae, שהמשיך להקסים את הקיסר קונו, וגרם לו לחלות קשות. זהותה האמיתית נחשפה בסופו של דבר על ידי אסטרולוג. לאחר מכן הורה הקיסר לרצוח את Tamamo no Mae שם היא נהרגה לבסוף על ידי שני לוחמים מיומנים מאוד, מיוראנוסקה וקזוסאנוסקה..

בנשימתה האחרונה גוססת, היא הפכה לאבן מקוללת-סשו-סקי (אבן הורגת) הפולטת גז רעל והורגת מישהו קרוב מדי..

Miuranosuke ו Kazusanosuke להביס את השועל תשע זנבות על Nasu מור 「三浦 上 総 両 介 須 野 九尾狐 討 取 取」

Miuranosuke ו Kazusanosuke להביס את השועל תשע זנבות על Nasu מור 「三浦 上 総 両 介 須 野 九尾狐 討 取 取」

המוזיאון לאמנויות יפות, בוסטון

רעיונות עיצוב לקעקועים של קיצון ומשמעותם

רוב קעקועי השועל היפניים מגיעים עם סמלים מלווים אחרים, אחד שנראה באופן קבוע יהיה גולגולת שחובשת מעל ראשו של הקיטסון. אחרים רואים קיטסון לבוש כמו גיישה, אבל למה הם מתכוונים בעצם?

 • גולגולת (סביב הקיטסונה): הגולגולת, המזוהה עם המוות והעולם, מייצגת שינוי – באופן פיוטי ופיגורטיבי – חלק מאיתנו מת כדי שהחדש יעלה. בערך כמו לידה מחדש. הוא גם קשור קשר הדוק לעל -טבעי ולא מוסבר.
 • גולגולת (מתחת לקיטסונה): כאשר הקיטסונה עומד על גולגולת (ניתן להראותו גם עם כפה מעליו), הוא מניח עמדה דומיננטית. בהקשר זה, ניתן לרמוז כי אין לחשוש ממוות ומהלא נודע.
 • גולגולת (על ראשו של קיטסונה): כאשר קיטסון מגיע לגיל 100, הוא מפתח את היכולת להפוך לצורה אנושית. עם זאת, לשם כך, הקיטסון ידרוש גולגולת או עלה בראשו על מנת שהשינוי יתרחש. אם מונחת גולגולת על ראשו של הקיטסון, פירוש הדבר הוא שלשועל שלך יש לפחות חכמה של מאה שנים.

צורת קיטסונה משתנה על ידי הנחת עלה או גולגולת על ראשה. (מימין: קיטסונבי כחול - או אש שועלים - מקיף את הקיטסונה.)

צורת קיטסונה משתנה על ידי הנחת עלה או גולגולת על ראשה. (מימין: קיטסונבי כחול – או אש שועלים – מקיף את הקיטסונה.)

 • מסכת קיטסונה: בדומה למסכת האניה, למסכות הקיטסונה שורשיה באמנויות הבמה היפניות המסורתיות. שחקנים היו עוטים מסכות קיטסונה בעיקר כשהופיעו בקיוגן (הפסקה קומית בין מעשי נו). קעקוע זה יכול לרמוז על אדם מלא גחמה, קצת מסתורי ושובב מאוד.
 • קיטסונבי: פשוטו כמשמעו, “שועל-אש”. הן להבות צפות מסתוריות המיוצרות על ידי נשימתו של קיטסון או על ידי זריקת זנבו. הם יכולים להוציא בני אדם מתוך סכנה או לפתות אותם לאבדון. ניתן לראות את קיטסונבי גם כאשר קבוצות קיטסונה נמצאות יחד, דוגמא לחגיגת חתונת השועל או ליל השנה החדשה..

גיישה (או מאיקו) עם מסכת קיטסונה.

גיישה (או מאיקו) עם מסכת קיטסונה.

ניקלאס ווסטין

 • גיישה: בדיוק כמו הגיישה המסתורית והמפתה, הקיטסון (במיוחד אלה עם תשעה זנבות) הם יצורים מורכבים וחכמים בעולם. קעקוע קיטסון וגיישה (או קיטסון כגיישה) מייצג אישה בעלת שכל, בעלת אווירה של סודיות. אצל גבר, שילוב זה יכול לייצג את העדפתו לנשים אטרקטיביות בעלות נוחות.
 • אישה יפה: בדומה לסיפור של Tamamo no Mae, התכונה הבסיסית שהייתה לקיובי לא יוקו בגילוייה השונים הייתה יופייה העמוק. מיזוג אישה יפה עם זנב שועלים או קיטסונה פירושו שעלינו להיות מודעים לכך שיופי לבדו יכול להרוס ממלכה שלמה, היא, ככזו, היא כלי רב עוצמה בפני עצמו. אצל נשים, דימוי זה יכול להיות הרצון להיות בעל יופי וגם אינטלקט לנצל אותו. על גברים, זה יכול לתאר מנטליות של “משחק באש” או תזכורת מודעת לכך.
 • טאנוקי: טאנוקי הם כלבי דביבון יפניים שהם גם יצורים קסומים בתחום היוקאי. אומרים שלטאנוקי וקיטסונה יש תופעה נפוצה – הכלב. עם זאת, הטאנוקי מתוארים בדרך כלל כבעלי התנגדות קסומה עם קיטסון, ולא בריתות ידידותיות.
 • Namakubi (ראשים כרותים): שורשיו של נאמקובי יפן הקיסרית, שם נאספים ראשיהם של לוחמי אויב שנפלו ומוצגים בפני מנהיגים מנצחים. כמה קעקועים מתארים רוחות שועל עם ראשים כרותים מהודקים היטב בלסתותיהם. המשמעות יכולה להיות שהקיטסון פועל כקמע בפיטוריו של אחד מ”אויביו “בחייו..

קעקוע טנוקי וקיטסונה

קעקוע טנוקי וקיטסונה

ג’י סיילרו

סגנונות קעקוע של קיטסונה

למרות שהקיטסון הוא רוח שועל יפנית, אנו מאמינים כי אין צורך להכיל אותו בסגנון הירזומי היפני. ניתן להתאים אותו לסגנונות ואסתטיקה שונים מבלי לאבד את שורשיו. להלן מספר דוגמאות לקעקועים יפים של קיטסון בסגנון אמריקנו, ריאליזם, ואלו עדיין מזרחים ייחודיים.

שאלות & תשובות

שְׁאֵלָה: האם קעקוע של קיטסונה של זנקו למעלה וקיטסונה של יאקו למטה יהיה מדויק? בקיצור אני'אני מנסה לתאר את הדואליות של טוב ורע, המייצג שני חצאי חיי. ומי הייתי במהלך כל חצי.

תשובה: בהתאם למיקום הקעקוע שלך, תוכל אפילו לעשות זאת מעט זה לצד זה – בדומה לסמל הטאואיסט יין יאנג. מה שפירושו בעצם דואליות, פסיבי/אגרסיבי וכו ‘אין't an "מְדוּיָק" אוֹ "לֹא מְדוּיָק" הדרך למקם אותם כי זה תלוי במידה רבה בסצנה שאתה יוצר עם שילובי אלמנטים, הבעות הפנים ושפת הגוף. פה'זו נקודת מבט נוספת: יתכן שהצד הרע שלך אינו שלילי לחלוטין, כי בלעדיו לא יהיה זנקו, לא צמיחה. אז זה לא'לא בהכרח צריך להיות ממוקם למעלה/תחתון בלבד. חקור את זה!

שְׁאֵלָה: באיזה צבע יהיה כדור הקסם בקעקוע הקיטסון שלי'הפה שלו אומר אם קיבלתי אותו בלבן כחלחל?

תשובה: מבחינה היסטורית, רק פקידי הממשלה הבכירים ביותר הורשו ללבוש חלוקים בצבעים מסוימים. כחול היה אחד הצבעים (אחרים כוללים סגול, כתום, צהוב, לבן ושחור), הוא היה קשור למידת טובות במערכת הדרגה ההיררכית החברתית. בעל הושי כחלחל אין טמה מציין שהקיטסונה שלך היא זנקו. בנוסף, כחול נחשב לצבע בר מזל ביפן!

שְׁאֵלָה: האם זה סותר לשלב יאקו ונחש בעיצוב קעקוע?

תשובה: זה תלוי איך אתה מתכוון שהמשמעות הכוללת של פיסת הקעקוע שלך תהיה מתכוונת. המשמעות של קעקועי נחשים יפניים (Hebi) נדונה כאן: https://tatring.com/tattoo-ideas-meanings/Japanese…

לעתים קרובות היא התייחסות לאלה היפנית "בנזאטן", ונתפס כסמל בר מזל לשינוי, לידה מחדש ושפע של כסף!

שְׁאֵלָה: קיטסון יכול להיות גם זנקו וגם יאקו?

תשובה: אם מדברים ספציפית על המינוח "זנקו" ו "יאקו", אז לא, לא ניתן להשתמש בהם לסירוגין/הם הפכים ישירים. דוגמה: אדם מאושר אינו'לא עצוב, אדם עצוב לא'לא שמח. עם זאת, כן, יאקו יכול להתפתח עם הגיל והבגרות לזנקו נאור ומיטיב – הוא אז, כבר לא יאקו (ולא שניהם בו זמנית). זנקו רק לעתים רחוקות יתגלגל ליאקו.

© 2018 אדמונית

הערות

אדמונית (מחברת) ב -19 ביוני 2020:

@ סופיה – תודה, אלו שאלות נהדרות! אני'אעדכן את המאמר בסוף השבוע ויכלול מידע נוסף על צבעים ואלמנטים עיצוביים. לגבי העין השלישית – אין'אין אזכור בטקסטים היסטוריים או בפולקלור יפני מסורתי, כך שזה עשוי להיות יותר "אמן'הביצוע של", עם זאת, במחקר שלי, אני'מצאתי מידע מסוים שעשוי לחמוק מדוע כמה מסכות או קיטסונה אנימה מתוארות בעין שלישית. שימו עין;) על המאמר המעודכן שלי!

סופיה ב- 16 ביוני 2020:

שלום! מידע נחמד! רציתי לדעת על הצבעים והדפוסים המשמשים את המסכות … חלקם כחולים, חלקם מחדש, חלקם זהובים, חלקם בעלי עין שלישית, חלקם עם עננים … האם אתם יודעים על כך?

בנוסף רציתי לשאול לגבי משמעות הפרחים המשמשים סביב קיטסון בעיצובים מסוימים

תודה לך!!!